مبنا رایانه کیان

جستجو
مانیتور های دارای پس زمینه WLED

نور WLED – یک رویکرد مدرن در صنعت مانیتور

برخلاف طرح‌های سه‌گانه مانیتور های RGB، اکثر راه‌حل‌های نور پس‌زمینه LED مدرن شامل قرار دادن حاشیه (یا در برخی موارد خوشه‌هایی) از LED‌های سفید در پشت یا در کنار ماتریس LCD، اغلب نزدیک لبه‌های مانیتور و استفاده از یک پخش‌کننده برای پخش نور در سراسر آن است. صفحه نمایش مانیتور علیرغم اینکه ال‌ای‌دی‌های «سفید» نامیده می‌شوند، در واقع نور آبی از خود ساطع می‌کنند که از یک فسفر زرد عبور می‌کند تا سفیدی خنثی‌تری بدهد و اجزای قرمز و سبز تصویر را فراهم کند.

تکرارهای اولیه این فناوری (آنهایی که در حدود 2009-10) از شدت نور رنگ آبی آشکار و غیرقابل اصلاح رنج میبردند. همانطور که سازندگان با این فناوری بیشتر آشنا شدند و توانستند نور پس‌زمینه، پوشش‌های فسفری و پنل‌های LCD را تغییر دهند، این رنگ کارآمدتر شد. با وجود این پیشرفت‌ها، بسیاری از نور پس‌زمینه‌های WLED که در مانیتور های مدرن استفاده می‌شوند، هنوز از عدم تعادل خاصی در طیف نوری که تولید می‌کنند رنج می‌برند. نمودار زیر شدت نسبی نور را در طول موج های مختلف برای نور پس زمینه WLED مدرن «معمولی» نشان می دهد.

 

نمودار رنگ در سیستم WLED مانیتور های مدرن

محدوده نانومتری

شما می توانید یک، اوج متمایز انرژی طیفی را در ناحیه “آبی” مشاهده کنید، به ویژه در محدوده 450 نانومتر (نور به عنوان “آبی خالص” در نظر گرفته می شود). این از دیود آبی نور پس زمینه می آید که به طور معمول از InGaN (نیترید گالیوم ایندیم) تشکیل شده است. پاسخ طیفی بسیار ضعیف‌تر با شدت کمتر از یک سوم را می‌توان بین محدوده 500 نانومتر و 700 نانومتر مشاهده کرد که مربوط به نور زرد رنگ پوشش فسفری معمولی سوسوزن است که مربوطه به YAG (گارنت آلومینیوم ایتریوم) میباشد. در ترکیب اجزای InGaN و YAG ، نور پس‌زمینه، نور سفید با دمای رنگ اصلی (نقطه سفید) که با نسبت InGaN به YAG تعیین می‌شود، تولید می‌کند.

این نور از طریق زیرپیکسل‌های قرمز، سبز و آبی مانیتور فیلتر می‌شود تا طیف وسیعی از رنگ‌ها را تولید کند و امکان اصلاح بیشتر نقطه سفید را فراهم کند. پس از فیلتر کردن مقدار قابل توجهی از انرژی طیفی اولیه نور پس زمینه از بین می رود. “فیلتر” بسیار کامل نیست و عدم تعادل طیفی اولیه نور پس زمینه هنوز یک مشکل اساسی است. مشروط بر اینکه فیلترها طبق برنامه کار کنند (یعنی مانیتور به درستی کالیبره شده باشد)، مانیتور معمولی با نور پس زمینه WLED شما می تواند از مولفه طیفی قوی «آبی خالص» برای تولید رنگ های قوی «آبی خالص» به خوبی استفاده کند.

اجزای قرمز و سبز (که از نور زرد پوشش فسفر YAG منشا می گیرند) نسبتا ضعیف هستند. این شکاف‌ها در انرژی طیفی و کمبود نسبی شدت برای طول‌موج‌های غیر از 450 نانومتر، وسعت رنگ یک مانیتور معمولی با نور پس‌زمینه LED را تقریباً به فضای رنگی sRGB محدود می‌کند. طیف رنگی که در زیر نشان داده شده است، طیف رنگی Dell U2412M (مثلث قرمز) را با فضای رنگی sRGB (مثلث سبز) مقایسه می کند. اگرچه U2412M اکنون کاملاً قدیمی است، این نوع طیف رنگی به ویژه برای مدل های فعلی با وضوح Full HD کاملا معمولی است.

 

طیف نوری مانیتور DELL

آبی خالص

با نگاه کردن به بازتولید رنگ با جزئیات بیشتر، متوجه خواهید شد که مولفه “آبی خالص” می تواند بسیار قدرتمند شود. هنگامی که این ماده را با جزء نسبتاً کوچک زرد (سبز و قرمز) مخلوط کنید، نقاط ضعفی مشهود خواهد بود. این امر به ویژه در مورد سایه هایی که عمدتاً آبی هستند اما حاوی ترکیبی جزئی از رنگ های دیگر هستند صدق میکند. ممکن است غیرقابل درک به نظر برسد، اما اکثر مانیتور های دارای نور پس‌زمینه WLED در نمایش سایه‌های خاصی از آبی خیلی خوب نیستند!

این یک داستان مشابه برای بسیاری از مانیتور های با نور پس‌زمینه CCFL استاندارد در هنگام تولید سایه‌های سبز است. معمولا یک قله طیفی در سبز و قله های ثانویه در آبی و قرمز وجود دارد. در این مثال، قله های قرمز و آبی 40 درصد، شدت حداکثر سبز هستند. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که شدت نسبی این پیک ها و توزیع انرژی برای طول موج های اطراف بسته به فسفرهای مورد استفاده به طور قابل توجهی متفاوت است.

 

تفاوت رنگ های سبز و آبی در مانیتور های دارای پس زمینه CCFL

 

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته شده توسط

مبنا رایانه کیان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *