مبنا رایانه کیان

جستجو
سه روش برای متحمل کردن اتاق کنترل حین استفاده از ویدئو وال

3 راه برای افزایش بهره وری در اتاق کنترل

اتاق های کنترل مانند سیستم عصبی مرکزی یک تاسیسات عمل می کنند. اینجا جایی است که هر روز تصمیمات حیاتی با استفاده از سیستم های پیچیده گرفته می شود. برای بهینه سازی این تصمیمات، اپراتورها باید در محیط کار خود راحت باشند و به ابزار مناسب مجهز باشند. این مقاله سه عنصر کلیدی را در طراحی اتاق کنترل به منظور بهبود بهره وری اپراتور گوشزد می کند. افزایش بهره وری چگونه به محیط اتاق کنترل منتقل می شود؟ می توان آن را به عنوان توانایی اپراتور برای تشخیص سریع، واکنش و حل و فصل موقعیت های غیرعادی به موقع تعریف کرد. این توانایی اپراتورها برای تشخیص یک مشکل قبل از رسیدن به نقطه بحرانی است. در یک محیط اتاق کنترل 24/7 دو حالت عملیاتی اصلی وجود دارد:

 

  • 1. پیش‌بینی و پیشگیری: در اتاق‌های کنترل، اپراتورها بیشتر وقت خود را صرف پیش‌بینی و جلوگیری از وقوع رویدادهای مهم می‌کنند. فرآیندها اغلب مجدداً ارزیابی و بر اساس آن تنظیم می شوند. برای افزایش بهره وری در این حالت، اپراتورها باید همیشه هوشیار بوده و به ابزارهای مناسب مجهز باشند تا به راحتی فرآیندهای خود را تنظیم کنند.

 

  • 2. مدیریت بحران: زمانی که رویدادهای بحرانی رخ می‌دهند، اپراتورها خط مقدم موقعیت می‌شوند و انتظار می‌رود آن موقعیت‌های پرفشار را به درستی مدیریت و پاسخ دهند. در این مرحله، بهره وری آنها به توانایی آنها در پاسخگویی سریع و واکنش به موقع متکی است.

 

در اینجا 3 نکته کلیدی که برای افزایش بهره وری اتاق کنترل ضروری است آورده شده است:

 

  • 1. کنسول های اتاق کنترل ارگونومیک

اپراتورهای اتاق کنترل نقش های بسیار سختی در نظارت، کنترل و تصمیم گیری روزانه در مورد سیستم های پیچیده دارند. با توجه به اینکه اکثر اتاق های کنترل 24/7 و 365 روز در سال کار می کنند، کنسول های اتاق کنترل سفارشی و ارگونومیک برای کاهش حواس پرتی و به حداقل رساندن خطر خطای انسانی مورد نیاز است.

سه روش برای متحمل کردن اتاق کنترل

  • کاری کنید که آنها با علاقه خودشان کار کنند

اپراتورها اغلب در معرض استرس، خستگی و اضطراب بیشتری هستند. به همین دلیل است که کنسول‌های ارگونومیک با سطوح قابل تنظیم ارتفاع طراحی شده‌اند تا به اپراتورها اجازه دهند بایستند، کشش دهند و منطقه کار خود را همانطور که احساس می‌کنند تنظیم کنند. تنظیمات از پیش تعیین شده حافظه روی کنترلر نشستن/ایستادن نیز امکان انتقال سریعتر را در حین تغییر شیفت فراهم می کند زیرا می توان آنها را در ارتفاع های مختلف از قبل برنامه ریزی کرد. یکی دیگر از مزایای ایستگاه های کاری با قابلیت تنظیم ارتفاع، تطبیق پذیری آنها است. به عنوان مثال، افرادی که قد کوتاه‌تر، قد بلندتر یا دارای معلولیت هستند به همان سطح راحتی در محل کار دسترسی خواهند داشت. درک اهمیت عوامل انسانی و نیاز به بهبود رفاه اپراتورها به بهبود زمان پاسخگویی در طول رویدادهای بحرانی کمک خواهد کرد.

سه روش برای متحمل کردن اتاق کنترل

  • به آنها فضا بدهید

داشتن یک محیط کاری منظم یک عامل تعیین کننده برای اطمینان از تمرکز اپراتورها بر روی شغل خود است. هیچ تلفن، هیچ ابزار، هیچ ورق کاغذ یا سایر اشیاء غیر ضروری روی سطح کار، محیطی بدون حواس پرتی را فراهم نمی کند. علاوه بر این، کنسول‌های دو سطحی بیشترین انعطاف‌پذیری را برای کاربران به ارمغان می‌آورند زیرا سطح اولیه به عنوان فضای کار اصلی و سطح ثانویه به عنوان پشتیبانی برای مانیتورها عمل می‌کند. نتیجه فضای بیشتری برای کار است. کنسول‌های دو سطحی همچنین محیط کار راحت‌تری را ارائه می‌کنند، زیرا کاربران می‌توانند موقعیتی را روی سطح کار اصلی تنظیم کنند تا به راحتی ساعد خود را قرار دهند و سطح دوم را به گونه‌ای تنظیم کنند که یک خط دید راحت برای نگاه کردن به مانیتورها داشته باشد. علاوه بر این، فراهم کردن فضای ذخیره سازی برای اپراتورها برای نگهداری وسایل شخصی و لوازم جانبی خود، نه تنها ایستگاه کاری آنها را بدون شلوغی می کند، بلکه به اپراتور احساس می کند که “مالک” بخشی از کنسول است.

سه روش برای متحمل کردن اتاق کنترل

  • محیطی متعادل را برای آنها فراهم کنید

اکثر شکایات در یک فضای کاری مربوط به دمای محیط است و می تواند عملکرد اپراتورها را بسیار تحت تاثیر قرار دهد. واقعیت این است که همه ما به طور متفاوتی به دمای محیط کار واکنش نشان می دهیم. با نوسانات دمای خارجی، گرمای داخلی بدن ما نیز به طور طبیعی واکنش نشان داده و تنظیم می شود. اغلب اوقات، دمای یک مرکز به صورت متمرکز کنترل می شود و نمی توان آن را به طور جداگانه توسط اپراتورها تنظیم کرد. سیستم محیط شخصی یک صفحه نمایش لمسی کاربرپسند است که به اپراتورها اجازه می دهد دما و نور دلخواه خود را مستقیماً روی کنسول خود تنظیم کنند. با لمس یک دکمه، اپراتورها می توانند هوای خنک یا جریان ثابت گرما را که در بالا یا زیر سطح کار توزیع می شود، انتخاب کنند.

سه روش برای متحمل کردن اتاق کنترل

  • فضای خالی را پر کنید

یکی دیگر از جنبه های مهمی که در طراحی چیدمان طبقه اتاق کنترل باید در نظر گرفته شود، نحوه چیدمان کنسول ها در داخل فضا است. برای به حداکثر رساندن گردش کار افراد در اتاق، باید عوامل محسوس و نامشهود را در نظر گرفت. عوامل ملموس شامل عناصری مانند ابعاد مبلمان، مدیریت کابل و اندازه مانیتور است. از سوی دیگر، عناصر ناملموس شامل مواردی مانند نویز، نور، رنگ‌ها و فضای کلی اتاق است. کنسول‌ها باید طوری قرار بگیرند که همکاری تیمی را تشویق کنند و در صورت لزوم، دید واضحی به ویدئو وال داشته باشند.

 

این مطلب بطور اختصاصی توسط تیم تولید محتوا شرکت مبنا رایانه کیان برای شما دوستان عزیز گردآوری و تهیه شده اند. برای خواندن بخش دوم این مطلب میتوانید از طریق این لینک اقدام کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

نوشته شده توسط

مبنا رایانه کیان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *