شرکت مبنا رایانه کیان

مبنا رایانه کیان

سوییچ های سیسکو(بخش اول)

در ابتدا باید با سوییچ ها و نحوه کاربرد انها شویم

سوئیچ ها برای اتصال چند دستگاه در یک شبکه که در محدوده یک ساختمان باشند استفاده می‌شوند. مثلا اتصال کامپیوترها و پرینترها و سرورها به هم و ایجاد شبکه‌ای که منابع را به صورت اشتراکی استفاده می‌کنند. سوئیچ نقش کنترلر شبکه را دارد و اجازه تبادل اطلاعات و ارتباط با یکدیگر را به دستگاه‌ها می‌دهد.

سوئیچ در شبکه های کامپیوتری یکی از سخت افزارهای شبکه است که دستگاه‌ها را در شبکه کامپیوتری از طریق packet switching به هم وصل می‌کند تا دیتا بین آنها رد و بدل شود. سوئیچ شبکه در لایه ۲ مدل OSI کار می‌کند و با استفاده از آدرس سخت افزاری (Mac addresses) به انتقال دیتا در شبکه می‌پردازند. البته سوئیچ های لایه سه هم وجود دارند که با انجام کار مسیریابی در شبکه، ارتباط بین شبکه های مختلف را برقرار می‌کنند.

سوئیچ های سیسکو

سیسکو توانسته در زمینه تولید سوئیچ شبکه و پشتیبانی از آن بازار را به دست گیرد و انواع سوئیچ های سیسکو را برای انواع کسب‌وکارها و کاربری‌ها وارد بازار کند. با توجه به نوع و گستردگی شبکه‌ای که از آن استفاده می‌کنید می‌توانید از بین سوئیچ های سیسکو در رده‌های مختلف استفاده کنید. به طور کلی سوئیچ های سیسکو در سه دسته اصلی Core و Distribution و Access ارایه می‌شوند.

انواع سوئیچ های سیسکو

سوئیچ های سیسکو انواع مختلفی دارند و برای کاربردهای متفاوتی طراحی شده‌اند. مثلا سوئیچ های کاتالیست برای شبکه های محلی و سوییچ های Nexus برای دیتاسنترها. سیسکو سوئیچ های Catalyst خود را هواره با قابلیت‌های جدید، کارایی بیشتر، Density بیشتر و قیمت کمتر به بازار عرضه می‌کند.

سوئیچ های سیسکو با ویژگی‌هایی چون کارایی بالا، امنیت، دسترس‌پذیر و قابل توسعه بودن، سوییچ های پرفروش بازار هستند. سوئیچ های سیسکو به دو دسته تقسیم می‌شوند:

سوئیچ با پیکربندی ثابت

معادل سوئیچ با پیکربندی ثابت، fixed configuration switches است که برای راحتی، سوئیچ fixed گفته می‌شود.

سوییچ های fixed سوییچ های پرطرفدار در بازار هستند. انواع سوئیچ ها در دسته فیکس، با داشتن تعداد پورت ثابت مثلا ۸ پورت، ۱۶ پورت و ۲۴ پورت و … در انواع شبکه ها قابل استفاده هستند.

سوئیچ ماژولار سیسکو

سوئیچ ماژولار با افزودن ماژول امکان افزودن تعداد پورت سوئیچ وجود دارد بنابراین برای توسعه و ارتقای شبکه کاربرد دارند اما گران‌تر از سوییچ ثابت هستند و استفاده از آنها بییشتر در شبکه‌های سازمانی و انترپرایزها و دیتاسنترها است.

سیسکو سوئیچ های ماژولار Catalyst و Nexus کارایی مقیاس پذیر، انعطاف پذیری در پیکربندی و توسعه پذیری بسیار بالا برایتان فراهم می‌کنند.

سوئیچ های غیر مدیریتی سیسکو

وقتی می‌خواهیم از بین انواع سوئیچ های سیسکو، سوئیچ مناسب را انتخاب کنیم، باید توجه کنیم که سوئیچ مدیریتی لازم داریم یا غیر مدیریتی. تفاوت اصلی این دو در میزان کنترلی است که لازم داریم روی تنظیمات سوئیچ داشته باشیم.

سوئیچ های غیر مدیریتی طوری طراحی شده‌اند که به محض زدن به برق و روشن شدن، کارشان را شروع می‌کنند و نیاز به انجام کار خاصی نیست و تنظیماتی برای کانفیگ سوئیچ لازم ندارید. این مزیتی بزرگ برای شبکه‌های کوچک است که فقط نیازهای اساسی برطرف شود کافی است.

یکی از بهترین سوئیچ های غیر مدیریتی سیسکو سوئیچ Cisco SG112-24 Compact 24-Port Gigabit Switch است که مصرف برق کمی دارد و قابل نصب در رک است. این سوئیچ ۲۴ پورتی سیسکو همانند دیگر سوئیچ‌های غیرمدیریتی سری ۱۱۰ سیسکو، در زمینه سرویس‌های ویدئویی مبتنی بر پهنای باند مناسب است.

سوئیچ های مدیریتی سیسکو

سوئیچ های مدیریتی کاملا قابل کانفیگ هستند و روی کارایی شبکه تاثیرگذارند. سوئیچ مدیریتی برای شبکه‌های بزرگ و شبکه‌هایی با برنامه‌های حساس و حیاتی لازمند.

سوئیچ های مدیریتی سیسکو امکان تنظیم کردن هر پورت برای منظوری خاص را فراهم می‌کنند. می‌توانید این سوئیچ ها را مدیریت و پیکربندی کنید و روی شبکه‌تان نظارت داشته باشید. همچنین می‌توانید کنترل بهتری روی چگونگی انتقال دیتا روی شبکه داشته باشید و مشخص کنید دقیقا چه کسی این دیتا را دریافت کند و به آن دسترسی داشته باشد.

سوئیچ های مدیریتی سیسکو مدل ۲۴ پورتی SG300-10MPP-K9-NA و مدل ۲۸ پورتی جزو بهترین سوئیچ های مدیریتی است. از نام مدل سوئیچ سیسکو برخی ویژگی‌های آن نمایان است.

سوئیچ های صنعتی سیسکو

سوییچ های صنعتی سیسکو جزو سوییچ های ماژولار است و همان طور که ار نامگذاری مشخص است، سوئیچ های صنعتی سیسکو در صنعت و محیط هایی که نیاز به مقاومت بالا دارد استفاده می‌شود. طول عمر بالا، امنیت، کم بودن هزینه‌های عملیاتی از مزایای این نوع سوئیچ سیسکو است.

‫0/5 ‫(0 نظر)
مبنا رایانه کیان
مبنا رایانه کیان

این مطلب بطور اختصاصی توسط تیم مبنا رایانه کیان تولید شده است.

تمام نوشته ها
سایر مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسختدامی

همین حالا ثبت نام کنید